بخش فضایی جی پی اس

بخش فضایی GPS شامل مجموعه ماهواره هایی است که سیگنال های رادیویی را به کاربران ارسال می کند. نیروی هوایی این مجموعه را برای اطمینان از در دسترس بودن حداقل 24 ماهواره به مدت 95% زمان مدیریت می کند. در چند سال گذشته نیروی هوایی 31 ماهواره عملیاتی GPS را به پرواز درآورده است به علاوه 3 تا 4 ماهواره غیر فعال نیز به عنوان ماهواره های کمکی که در زمان نیاز قابل راه اندازی مجدد است در فضا وجود دارد.

مدارهای ماهواره

مدارهای قابل توسعه با 24 عدد جی پی اس

ماهواره های GPS در مدار میانی زمین و در ارتفاع تقریبی 20200 کیلومتری پرواز می کنند. هر ماهواره روزی دوبار به دور زمین می چرخد.

ماهواره های GPS در 6 صفحه مداری با فاصله یکسان از یکدیگر دور کره زمین قرار داده شده اند. هر کدام از مدارها دارای 4قسمت است که هر قسمت توسط ماهواره های بیسلاین اشغال شده اند. این آرایش 24 قسمتی این اطمینان را می دهد که از هر نقطه از زمین حداقل 4 ماهواره قابل دسترسی باشد.

نیروی هوایی به طور معمول بیشتر از 24 ماهواره GPS را جهت اطمینان از در دسترس بودن بیشتر سیگنال به پرواز در می آورد. این ماهواره های اضافی شاید به بهبود عملکرد سیستم منتهی شود ولی جز اصلی مجموعه ماهواره ها به حساب نمی آید.

در ژوئن 2011، نیروی هوایی با موفقیت توسعه مجموعه ماهواره های GPS را با نام (Expandable 24) تکمیل کرد. سه مدار از 24 مدار بسط داده شدند و موقعیت 6 ماهواره نیز تغییر کرد، بنابراین سه ماهواره های اضافی جدید نیز به عنوان یک جز از مجموعه بیسلاین قرار گرفتند. در نتیجه سیستم جی پی اس کنونی به عنوان سیستمی متشکل از 27 ماهواره با پوشش گسترده تر در بیشتر قسمت های دنیا مشغول به کار است.

جزئیات فنی بیشتر در مورد مدارها، پوشش ماهواره ها و کارایی سیستم در سندی تحت عنوان استانداردهای کارایی GPS جمع آوری شده است.

نسل کنونی و نسل های آینده ماهواره ها

مجموعه ماهواره های GPS آمیزه ای از ماهواره های جدید و قدیمی است. متن زیر نسل های مختلف ماهواره های جی پی اس را که در حال پرواز هستند توصیف می کند. همچنین ماهواره هایی که تحت برنامه مدرن سازی جی پی اس هستند نیز در زیر توضیح داده می شوند.

GPS Block IIA

Block IIA نسخه به روز شده ی سیستم جی پی اس Block II است که در سالهای 1989-1990 راه اندازی شد. علامت II نشان دهنده ی نسل دوم ماهواره های جی پی اس است اگرچه BLOCK II در اصل اولین نسل ماهواره های عملیاتی GPS می باشد. حرف A نیز ابتدای کلمه ADVANCED است.

GPS Block IIA که توسط کمپانی راکول اینترنشنال (درحال حاضر Boeing) توسعه یافته از 19 ماهواره تشکیل شده است :SVN 22 تا SVN 40 . اولین IIA در نوامبر 1990 و آخرین آن در نوامبر 1997 راه اندازی شد. تا ماه می سال 2013 تعداد 8 ماهواره BLOCK IIA در ماهواره های بیس لاین باقی مانده اند.

GPS BLOCK IIR

سری IIR جهت جایگزینی سری های II و IIA طراحی شد به این دلیل که سری قبل طراحی قدیمی داشتند و یا عمر مفید استفاده از ماهواره در حال اتمام بودند. حرف R در سری IIR بیانگر کلمه ی جایگزین است (REPLENISHMENT).

این سری شامل 13 ماهواره بوده که توسط LOCKHEED MARTIN توسعه یافته است: SVN-41 تا SVN-47 و SVN-51, SVN-54, SVN-56, SVN-59 و SVN-61 . اولین راه اندازی موفقیت آمیز در تاریخ جولای 1997 رقم خورد و آخرین نیز در نوامبر 2004 بود. تا ماه می 2013 تعداد 12 ماهواره IIR در مجموعه ماهواره های GPS وجود دارد که ستون اصلی ماهواره های GPS کنونی را به همراه سری IIRM تشکیل می دهند.

تغییر اصلی: پردازش سخت افزاری مانیتورینگ ساعت

GPS BLOCK IIRM

سری IIRM سری به روز شده ی IIR است که ستون اصلی سیستم ماهواره ای جی پی اس امروزی را تکمیل می کند. حرف M در IIRM نشان دهنده ی کلمه ی مدرن سازی شده (MODERNIZED) است که به سیگنال های جدیدی اشاره دارد که با تولید و ظهور فضاپیماها به سری های قبلی اضافه شد.

این سری نیز که توسط LOCKHEED MARTIN توسعه پیدا کرده است از 8 ماهواره IIRM تشکیل شده است.SVN-48 تاSVN-50,,SVN-52SVN-53,SVN-57 و SVN-58 .اولین ماهواره IIRM در سپتامبر 2005 و آخرین در آگوست 2009 راه اندازی شدند. تا ماه می 2013 تعداد 7 ماهواره سالم در مجموعه GPS و ماهواره SVN-49 که غیر قابل استفاده شده است مشغول به کار هستند.

تغییرات اصلی:

- افزایش سیگنال دوم غیرنظامی جهت بهبود عملکرد سیستمهای تجاری

- سیگنال نظامی جهت بهبود عملکرد سیستم نظامی

- سطح قدرت بهتر و منعطف تر برای سیگنالهای نظامی

GPS BLOCK IIF

این سری نیز به منظور افزایش قابلیت های سری IIRM با اضافه کردن سیگنال غیرنظامی سوم برای حمل و نقل ایمن گسترش یافت (با استفاده از فرکانس های توسعه یافته). F در IIF ابتدای کلمه Follw-on به معنی ادامه نسخه قبلی است. در مقایسه با سری های پیشین، این سری دارای طول عمر بیشتر و دقت بالاتری است. هر فضاپیما از آمیزه ای از ساعت های اتمی سزیمی و روبیدیومی برای حفظ زمانی در بازه ی 8 میلیاردیم ثانیه در روز استفاده می کند. سری IIF دقت، قدرت سیگنال و کیفیت کلی سیستم جی پی اس را افزایش می دهد. این سری که توسط شرکت بوئینگ توسعه یافته است شامل 12 ماهواره است که اولین آن ها در می 2010 راه اندازی شده است. تا تاریخ 14 می 2013 تعداد 3 ماهواره عملیاتی IIF در مجموعه ماهواره های GPSوجود داشته است.

تغییرات اساسی:

- سیگنال عملیاتی شده نسل سوم برای بهبود امنییت در حمل و نقل

- 12 سال زمان توسعه و صرف وقت و انرژی

- ساعت اتمی فوق العاده دقیق

GPS BLOCK III

این سری که هم اکنون در حال توسعه بوسیله LOCKHEED MARTIN است جدیدترین سری ماهواره های GPSاست(سری SVN-74 به بالا). این سری سیگنال های بسیار قدرتمندی را که مطمئن تر ، دقیق تر و سالم ترمی باشند و ارایه دهنده سرویس های زمان بندی، موقعیت یابی دقیق هستند را فراهم خواهد کرد. از تاریخ می سال 2013 تعدادی ماهواره در حال تولید و توسعه است که در نسخه های آینده این سری بر اساس افزایش قابلیت های سیستم GPS و برآورده کردن نیازهای نظامی و غیرنظامی تولید می شوند.

 

 

ردیاب,جی پی اس,دزدگیر,ردیاب خودرو,بهترین ردیاب,بهترین دزدگیر,بهترین جی پی اس,دزدگیر ماشین,ردیاب ماشین,ردیاب قوی,ردیاب مخفی,نصب ردیاب,محل نصب ردیاب,نمایندگی ردیاب,ردیاب کودک,ردیاب سالمند,ردیاب اشخاص,ردیاب شخصی,ردیاب مخفی,دزدگیر ماهواره ای خودرو,جی پی اس ردیاب,ردیاب شخصی مخفی,ردیاب شخصی بسیار کوچک,قیمت دستگاه ردیاب,خرید ردیاب شخصی,خرید ردیاب انسان,ارزانترین ردیاب شخصی,ردیاب جی پی اس مخفی سیمکارتی,کوچکترین ردیاب شخصی,خرید دستگاه gps برای ماشین,قیمت دزدگیر خوب برای ماشین,بهترین دزدگیر ماشین,قوی ترین دزدگیر ماشین,بهترین دزدگیر خودرو,بهترین دزدگیر ماشین,بهترین دزدگیر اتومبیل,بهترین ردیاب اتومبیل,قیمت ردیاب سالمندان,دانلود رایگان نرم افزار ردیابی,ردیابی دقیق افراد بر روی نقشه,نرم افزار ردیابی افراد بر روی نقشه,دانلود نرم افزار ردیابی اعضای خانواده,ردیاب خودرو ارزان قیمت,ردیاب ماهواره ای خودرو,بهترین مارک ردیابی خودرو,بهترین gps برای خودرو,ردیاب شخصی,ردیاب افراد,قیمت ردیاب خودرو,ردیاب خودرو,ردیاب موبایل,معنی ردیاب,ردیاب ماشین,ردیاب خودرو ارزان قیمت,ردیاب شخصی پرسنل,ردیاب با کیفیت و قیمت مناسب,لیست قیمت ردیاب خودرو,قیمت جی پی اس خودرو,لیست قیمت gps خودرو,ارزانترین ردیاب خودرو,بهترین ردیاب خودرو,بهترین دزدگیر خودرو,نمایندگی انحصاری ردیاب خودرو,ردیاب اتومبیل,ردیاب ماشینهای اداری,ردیاب ماشینهای اجاره ای,ردیاب خودرو جی پی اس,رهیاب,مسیریاب,نویگیشن,مارشال,نمایندگی مارشال,مسیریاب مارشال,آپدیت مارشال,دوربین مداربسته,فروش عمده دوربین مداربسته,قیمت دوربین مداربسته,قیمت عمده دوربین مداربسته,وارد کننده ردیاب,بهترین برند ردیاب خودرو در ایران و دنیا,سایت ردیابی,دانلود نرم افزار ردیاب,تبلت مارشال,تعمیر مارشال,ردیاب دلتا,گارمین,جی پی اس گارمین,ردیاب موتورسیکلت,دزدگیر موتورسیکلت