جی پی اس سخنگو,ردیاب خودرو دلتا

جی پی اس سخنگو,ردیاب خودرو دلتا چه کارایی دارند ؟ فرق جی پی اس سخنگو با جی پی اس ردیاب چیست ؟ برای آشنایی با دو نوع جی پی اس سخنگو مارشال,ردیاب خودرو دلتا همراه ما باشید . 

انواع جی پی اس

دستگاه جی پی اس مدلها و کاربردهای مختلفی دارد بعضی از دستگاه ها صرفا برای استفاده در کوهنوردی و کشاورزی ساخته شده است. مثل بعضی از مدلهای gps دستی گارمین ( etrex10 به بالا) . بعضی از مدلها برای نقشه برداری ساخته شده اند مثل دوربینهای نقشه برداری لایکا و یا جی پی اس دستی گارمین . مدلهای مختلفی برای مسیریابی وجود دارد مثل گارمین – مارشال – مگافورس – tomtom  . بعضی مدلها برای ردیابی ساخته شده اند مثل DELTAGPS – تلتونیکا – میترک . هر کدام استفاده های متفاوتی دارد اما هدف ما در این مقاله دسته بندی بر اساس دو نوع ردیاب و مسیریاب میباشد .
  1. جی پی اس ردیاب ( GPS Tracker )
  2. جی پی اس مسیریاب ( GPS Navigation )

جی پی اس ردیاب

جی پی اس ردیاب با اهداف بشردو ستانه و نظارتی طراحی شده است ( DELTAGPS ) . انواع مختلفی از ردیاب در کارخانه های مختلفی در دنیا در حال ساخت هستند . بعضی از مدلها اشکالات بزرگی دارند که باعث استقبال کم مشتریان شده است . اما بعضی ها ( DELTAGPS ) با استقبال خوبی روبرو شده اند . اکثر تولید کننده های کالاهای الکترونیکی در چین میباشند . همه مدلهای موجود در بازار ایران از چین و دوبی وارد میشوند که ریشه کالاهای دوبی هم چین میباشد . اما متاسفانه به اسم کشورهای دیگر به فروش میرسد . مقاله تکمیلی در این مورد را با کلیک در اینجا ببینید . 

جی پی اس مسیریاب

برای تسریع در پیدا کردن آدرس و لذت در رانندگی لازم است که از مسیریاب استفاده شود . مسیریاب یا رهیاب عبارت است از یک مانیتور هوشمند مجهز به ماژول GPS و نقشه های پروسس شده میباشد . با آپدیت نقشه مسیریاب هر بار مکانهای جدید به دستگاه اضافه میشود . روی همه گوشیهای هوشمند ماژول GPS وجود دارد . اما قدرت گیرندگی جی پی اس موبایل با جی پی اس رهیاب بسیار متفاوت است . این تفاوت را در سرعت های زیاد میتوان حس کرد . توسعه دهنده های نقشه در ایران بسیار کم هستند . این بدان علت است که تفاوت نقشه های قفل شکسته بدون آپدیت موبایل با نقشه های اورجینال قابل آپدیت دیده نمیشود . کاربرانی که هر دو دستگاه را استفاده کرده باشند میتوانند فرق این دو را بدانند . 

تاریخچه جی پی اس

اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۸ با موفقیت به فضا پرتاب شد. هدف اصلی و اولیه از طراحی جی‌پی‌اس، اهداف نظامی بوده، اما از سال ۱۹۸۰ به بعد برای استفاده‌های غیرنظامی نیز در دسترس قرار گرفت. این سیستم در سال ۱۹۹۵ و با تکمیل تعداد ماهواره‌ها به توان پیش بینی شده نهایی خود دست یافت. افتخار اختراع این سیستم به راجر ال استون، ایوان ای گتینگ و برادفورد پارکینسون از آزمایشگاه فیزیک پیشرفته ایالات متحده تعلق دارد.پیشرفتهای تکنولوژیکی و نیازهای جدید باعث تمایل زیادی برای ارتقا و مدرنیزه کردن سیستم موجود و توسعه نسل جدید ماهواره‌ها با عنوان جی‌پی‌اس بلوک ۳ آ و نسل جدید سیستم‌های کنترل عملیاتی (OCX) شده‌اند. این تغییرات از سال ۱۹۹۸ با دستور کاخ سفید شروع شدند و در سال ۲۰۰۰ با تصویب کنگره آمریکا شروع به عملیاتی شدن کردند و در نهایت به جی‌پی‌اس ۳ خواهند انجامید. 

انواع جی پی اس سخنگو مسیریاب

در بازار ایران ، شرکتهای مختلفی جی پی اس مسیریاب ارائه نمودند از قبیل:
  1. مسیریاب مارشال
  2. رهیاب مگافورس
  3. جی پی اس گارمین
  4. رهیاب آپکو .

مسیریاب مارشال

شرکت مارشال اولین شرکت ارائه دهنده مسیریاب بود . اولین و کوچکترین مسیریاب مارشال ME-350 بود . صفحه 3.5 اینچ داشت و کارایی در حد قابل قبولی داشت . در کنار آن مدل های ME-431 و ME-500 و ME-501 و ME-502 و در نهایت ME-700 جزو مدلهای خوب مسیریاب مارشال بود . به لحاظ قیمتی از کارایی مطلوبی برخوردار بود . اما به دلایلی از ادامه کار در زمینه مسیریاب عقب کشید . نقشه مارشال مربوط به شرکت Ndrive بود . 

رهیاب مگافورس

شرکت مگافورس هم مدلهای مختلفی در زمینه مسیریاب به بازار ایران عرضه کرد . دو مدل 4 اینچ و 5 اینچ این شرکت مدلهای خوبی بودند . آخرین مدلی که تا به امروز در بازار ایران در حال فروش بود مگافور G50 بود . نقشه های خیلی عالی داشت که در سری نهایی آپدیت خوبی برای آن ارائه شده بود .